Jak maluji obálky knih od Julie Caplinové

Od roku 2018 spolupracuji s nakladatelstvím Cosmopolis (Grada) na obálkách knih od Julie Caplinové. Aktuálně (prosinec 2022) vyšlo v sérii Romantické útěky už 9 románů a další se pro velký úspěch chystají.

Ze série příběhů od Julie Caplinové se u nás rychle staly bestsellery. A není divu, každý z příběhů je čtivě napsaný, odehrává se v nějaké lákavé destinaci, zápletka se točí kolem místního jídla, ale i přístupu k životu, zatímco hlavní hrdinka v novém místě prožívá obvykle kariérní i milostné dobrodružství. Je mi velkou ctí, že právě moje ilustrace pomáhají těmhle krásným oddechovkám upoutat čtenářovo oko při nákupu v knihkupectví a mám velkou radost, kolik pozitivní zpětné vazby mi na tyhle ilustrace chodí.

V hlavní roli přívětivá atmosféra

Příběhy to jsou odpočinkové a milé, takové pohlazení po duši. A právě takovou atmosféru se snažím pomocí ilustrace vykouzlit. Zachytit obrázkem právě tuhle nejdůležitější esenci. Pomáhají mi v tom barevné kombinace, které udávají atmosféru, hodně textur a kompozice. Motivem v popředí je vždy nějaké typické jídlo nebo nápoj a v pozadí je nějakým způsobem orámovaný výhled (nejčastěji výhled z okna, výlohy apod.), který na první pohled ukáže, o jakou destinaci se jedná. Barvy jsou pokaždé jiné, v závislosti na konkrétním místě a ročním období, ale dávám si záležet, aby na obálce byl dostatek teplých zemitých odstínů, které působí útulně a přívětivě, stejně jako příběhy samotné.

Pracovní postup

Začínám jako vždy tím, že vymýšlím ideální motivy na obálku. Se skvělými tipy často přichází už samotná redakce Cosmopolis a zbytek mě napadne po důkladném “prozkoumání” fotografií destinací a typického jídla, případně i lokálního nádobí (čajové servisy, keramika apod.), typických oken, vzorů, dekorací atd. Pak si to celé rozvrhnu v jednoduché skice tužkou (na papír nebo v iPadu, podle chuti) a v aplikaci Procreate pak několik hodin maluji a maluji, obvykle na etapy rozložené do více dní, dokud není hotovo. Následně ilustraci zasílám do redakce, kde mi ji buď rovnou schválí, nebo mají nějaké nápady k vylepšení.

Následně ilustraci zasílám do redakce, kde mi ji buď rovnou schválí, nebo mají nějaké nápady k vylepšení. A tím má práce na obálce končí.

Pokud by vás zajímal proces ilustrování ještě víc dopodrobna, tak spoustu videí a postupů přidávám na svůj Instagram, kde mě můžete najít jako @brabikate.

Podobné příspěvky