Detail obrazu z kolekce Atmosféry

Chystá se: Nová kolekce abstraktních obrazů

Tak na tomhle jsem pracovala poslední dva roky — na kolekci abstraktních obrazů, které říkám Atmosféry. A už za pár dní, 12. září 2023, tady zveřejním první z obrazů a každý další týden přibude další. Co mě k jejich namalování vedlo? A v čem se liší od mých ilustrací?

Detail obrazu z kolekce Atmosféry
Detail jednoho z obrazů kolekce Atmosféry

Atmosféry.

Jsou to abstraktní obrazy inspirované přírodou, krajinou a taky prožitky člověka a jeho náladami. Při malování jsem vycházela z míst, které jsem viděla, z pocitů, které jsem vnímala, z otázek, nad kterými jsem přemýšlela… a to všechno se pak propojilo na plátně a pomocí barev, tvarů, tahů štětcem vznikly právě Atmosféry.

Od mých ilustrací se tahle abstraktní kolekce opravdu hodně liší. Možná i proto jsem lehce nervózní z toho, jak ji vlastně přijmete, protože je to vcelku změna. Ty obrazy jsou pro mě totiž něčím podstatně jiným než ilustrace, které už od první myšlenky až po finální úpravy mají za úkol zaujmout a líbit se. Potěšit. Vyprávět. Nalákat.

Mé obrazy žádný takový úkol nemají. I když budu samozřejmě jen ráda, pokud zaujmou a budou se líbit, jejich účel byl už od začátku někde jinde. Pramení čistě jen z potřeby malovat, bez očekávání a bez pravidel. Z chuti pokusit se zachytit zvláštní energii místa, vířící myšlenky nebo třeba vnitřní neklid promítnutý do bouřkových mraků… Jakou barvu a tvar má naděje? A jakou smutek? Tyhle obrazy by zkrátka pro mě měly význam i kdyby je nikdo nikdy neviděl. Jsou více niterné, více osobní, hlubší, lyričtější.

Ale budete z nich cítit něco i vy? 

Popravdě vůbec netuším. Ale upřímně doufám, že dřív nebo později najdou své “spřízněné duše”, co se v nich uvidí a ke kterým budou promlouvat.

A ještě pár čistě technických informací, pro ty z vás, co to zajímá:

  • Obrazy jsou malované akrylem na plátno, některé z nich jsem ještě experimentálně kombinovala se suchým pastelem, s drcenou opukou nebo s květinovým ručním papírem (vlastnoručně vyráběným loni v létě).
  • Plátna jsou střední až menší velikosti (největší z nich má rozměr 50 x 70 cm).

Stylu, kterým jsou malované, osobně říkám abstraktní impresionismus. Na počest impresionistů a taky českého velikána Františka Kupky, kteří u mě měli na lásku k umění asi největší vliv.

Detail obrazu z kolekce Atmosféry
Detail jednoho z obrazů kolekce Atmosféry

A jaký je tedy plán?

  • Od 12. září přímo tady na webu zveřejním každé úterý nový obraz a ihned v tom okamžiku bude možné jej zakoupit.
  • Obrazy budou k dispozici i rovnou zarámované, připravené k zavěšení.
  • Kromě originálů budou k dispozici i cenově o dost dostupnější printy (reprodukce) ve vysoké kvalitě.

Můj tip: přihlaste se k mému newsletteru a dostanete info o nových obrazech, ilustracích a dalších novinkách vždy přímo do vaší schránky.

I když jsem lehce nervózní, tak se moc těším. Budu ráda, když se sem 12. září přijdete podívat. 🙂

Podobné příspěvky