Pro nakladatelství Cosmopolis jsem vytvořila dvojici ilustrací, které byly následně použité na obálkách knih Kathryn Hughesové. Další obálka se aktuálně (listopad 2021) připravuje.

Oba romány (Klíč i Tajemství) jsou příběhy s výraznými hrdinkami se složitými životními osudy. Jedná se o společenské romány, ve kterých se se postupně odhaluje rodinná historie, na povrch vyplouvají stará tajemství, která zásadně ovlivnila hrdinčinu současnost. Na mně bylo všechno tohle zapracovat do ilustrací.

Pracovala jsem s abstraktními motivy tajemstvím, hledání kořenů, rodokmenem, vzkvétáním a chřadnutím, životem, smrtí, časem a vzpomínkami…

Nakonec z toho vykrystalizoval obraz ženské siluety tvořené květinovým a rostlinným motivem. Z ilustrací tak výrazně čiší “ženskost” a snažila jsem se, aby působila křehce i silně zároveň (protože přesně takové hrdinky jsou). Díky pouhým siluetám působí obálka záhadněji, než kdyby se jednalo o vykreslené portréty.

Na obálce Klíče jsem jako protiváhu k něžným růžovým a oranžovým tónům zvolila tmavě modrou barvu, ke které mě inspiroval trend v umění a designu zvaný dark floral. Jedná se o temnější podobu květinových obrazů a vzorů, často se s ní můžete setkat i v módě, která díky květinám působí velmi žensky, ale díky tmavým barvám na pozadí připomínajícím noc a stíny je celkový dojem zároveň také rafinovanější, temnější, záhadnější… zkrátka ne tak “sladký a nevinný” jako je tomu u světlých květinových vzorů. A přesně to se mi hodilo k této knize.

Na obálce Tajemství jsem protiváhu ke květinám hledat nemusela. V příběhu se hodně pracuje s rodinnou historií a rozvětveným rodokmenem, takže od redakce jsem dostala tip na motiv stromu. Proto jsem také vybrala zelenou na pozadí, která se k motivu i příběhu hodila. Nejprve jsem v prvních verzi ilustrace uvažovala o tom, že by ilustrace byla čistě zelená, ale nebyla tak dostatečně výrazná, a tak je část listů nakonec do růžova, díky čemuž i lépe a plynuleji navazuje na předešlou obálku.

Výsledná podoba obálek

Mnou dodané ilustrace byly následně graficky upraveny tak, aby se hodily do kompozice obálky, kterou má na svědomí grafické oddělení nakladatelství Cosmopolis.

Chcete se mnou také spolupracovat?