Home blog Nový obraz: S růží v ruce

Nový obraz: S růží v ruce

written by Brabikate Březen 16, 2018

Please be quiet… she’s blooming. 

První obraz, který jsem namalovala ve svém novém působišti. S růží v ruce. Je tyrkysový, protože mám jakési tyrkysové období, a je na něm růže, protože s blížícím se jarem mám chuť malovat květiny. Je to akryl na plátně o rozměrech 30 x 40 cm. Ale co je to vlastně ten akryl? 

Poslední dobou místo svého obvyklého akvarelu sahám často po akrylu. Zní to hodně podobně, ale rozdíl je zásadní. Pro úplné výtvarnické nováčky: akvarelové barvy jsou svými vlastnostmi hodně blízké klasickým vodovkám, zato akrylové barvy – když už bych je měla k něčemu přirovnat – mají blíže k temperám. Hodně se také blíží olejovým barvám (jo, to jsou ty barvy, kterými malovala většina „starých mistrů“, které znáte z galerií), ale na rozdíl od nich se jedná o vynález až dvacátého století. Díky svým vlastnostem si akrylové barvy rychle získaly spoustu zastánců, protože na rozdíl od olejových barev jsou ředitelné vodou, a tak manipulace s nimi je o něco snadnější. Určitou výhodou může být i to, že rychleji schnou. Olejomalba usychá několik týdnů, zato akryl vám schne pod rukama. Jakmile ale zaschne, už s ním nic neuděláte, stane se z něj zkrátka tvrdý plast, díky čemuž je váš obraz stálý a poměrně odolný, ale běda tomu, kdo si zapomene umýt štětce. Ze stejného důvodu si taky zaděláte na problém, když nepoužitou barvu z palety smyjete v umyvadle – nejeden začínající malíř si tak zničil potrubí. Tak pozor na to. :)

I když je akvarel pořád můj oblíbenec, akryl mě baví pro jeho možnost hrát si s barvami na paletě, pro jeho možnost nanášet jednu vrstvu barvy na druhou, pro jeho hutnost, díky které můžete nechávat na plátně viditelné tahy štětce. Můžete si ho naředit vodou a malovat s ním v podstatě jako s akvarelem, nebo ho nanášet ve velkých vrstvách a vytvářet tak „hromádky“ hutné barvy a vytvářet obrazy plné struktury. Je to jen na vás, na co máte chuť. Navíc s akrylem můžete malovat na libovolný povrch, zvlášť když máte po ruce i šepsovací hmotu.

 

Akryl na plátně, 30 x 40 cm

Obraz je na prodej (stačí se ozvat na brabikate@gmail.com).

Máte nějaké vlastní zkušenosti s akrylovými barvami? A co říkáte na nový obraz? :) Dejte vědět. ♥

Mohlo by vás zaujmout