Home blog Křížem krážem po Madeiře

Křížem krážem po Madeiře

written by Brabikate Leden 28, 2018

V lednu jsme si s Mírou zaletěli na Madeiru, prý ostrov věčného jara. Křížem krážem se tu dá projít celý ostrov, a přesně to jsme chtěli udělat. A navíc si užít slunce, vidět zase jednou moře a zkrátit si českou šedivou zimu, kterou ani jeden z nás nemá moc rád.

Když v lednu je jak v máji

Na Madeiře je celoročně kolem 20° C, v zimě bývá o fous méně a v létě zase více. Během těch dvou lednových týdnů jsme zažili jak letní počasí na kraťasy a tričko, tak nás i vysoko v horách potkal chladný vítr a déšť, kdy jsem byla ráda, že jsem si pro jistotu zabalila i zimní čepici. Většinu času nám ale svítilo slunce, třpytil se oceán a kolem kvetlo kvítí a já si připadala jako v květnu nebo v červnu. :) V krosnách na zádech jsme si nesli tu nejnutnější výbavu, stan a věci na spaní a s občasnými zastávkami ve městech se nám povedlo projít skoro celý ostrov. Většinu nocí jsme strávili ve stanu a pár nocí v hotelech, kde jsme si vždycky zvládli usušit nebo přeprat oblečení, nabít elektroniku a užít si teplou sprchu a postel, než zase na několik dní vyrazíme do přírody.

Dalších „batůžkářů“ jsme na Madeiře potkali jen pár (zdravím Honzu s Luckou do Liberce, se kterými jsme se potkali hned několikrát!), a tak jsme – kromě několika obzvlášť populárních tras – trávili spoustu času v té divoké madeirské přírodě úplně nerušení. Nejvíc se mi líbil hned první večer, kdy jsme stanovali nad útesy na východním cípu ostrova, kolem dlouhé kilometry nikde nikdo, jen šumící oceán a hvězdy nad hlavou. Nádhara! Další emotivní zážitek pro mě byl výšlap na nejvyšší horu Pico Ruivo a dechberoucí výhledy všude kolem a také třeba ten moment, kdy jsem stála nad druhým nejvyšším útesem Evropy a pode mnou bylo dlouhých 580 metrů. Hezké byly i dny, kdy jsme ostrov procházeli podél levád, umělých „potůčků“, které svádí vodu z hor do úrodnějších částí ostrova. A k tomu všemu si přidejte ještě madeirské jídlo a pití, tropické ovoce, milé a nápomocné obyvatele a nemůžete si to tam nezamilovat.

Tipy na cestu

Jestli se někdy do budoucna budete chystat na Madeiru s podobným záměrem jako my, tady je pár tipů:

  1. Stanování je na Madeiře oficiálně povolené jen na vybraných tábořištích a jen když si předem zařídíte povolení. Seznam tábořišť najdete na webu madeiracamping.org a online žádost o povolení můžete vyplnit tady, je online a zdarma. Povolení nám přišlo do několika dnů. Pod pojmem „tábořiště“ si představte zkrátka plácek, kde se vám bude stan dobře stavět. Často v blízkosti najdete i nějaký zdroj pitné vody a v některých případech i venkovní posezení a dokonce i gril. Můžete samozřejmě zkusit stanovat i mimo tato místa (i my jsme to občas udělali, protože nám nevyšly plány), ale je to risk a určitě je vždycky lepší mít povolení.
  2. Stáhněte si předem pár užitečných aplikací. A vezměte s sebou power banku. Na plánování tras a orientaci na místě se nám osvědčilo kombinovat aplikaci WalkMe, což je průvodce plný madeirských turistických tras, a nepřekonatelnou aplikaci Mapy.cz, kde jsou všechny turistické mapy, je zdarma a navíc s možností stáhnout si všechno offline. Hodit se vám taky může aplikace ProCiv Madeira, kde jsou zaznamenané aktuální uzavírky tras, bezpečnostní varování a důležitá telefonní čísla pro případ, že by se něco přihodilo. No a jestli jako já neumíte portugalsky, tak Translator od Googlu, který zvládá překládat i vyfocený text, se vám taky neztratí.
  3. Po ostrově jezdí několik autobusových společností a taxíky, ale když to půjde, nebojte se stopovat. Já jsem na Madeiře stopovala poprvé v životě a byl to tak pozitivní zážitek, že to do budoucna budu určitě zkoušet i dál, pokud tomu okolnosti budou přát. :)
  4. Ochutnávejte místní ovoce a speciality, co jen to půjde. :) My jsme se zamilovali do podivně vypadajícího sladkého ovoce, kterému místní říkali pineapple bannana, do batátového chleba bolo di caco, do místních ryb a sladkých dezertíků. A madeirské víno a drink jménem poncha jsou kapitola sama o sobě. :)
  5. Počítejte s tím, že v zimě tam více prší a v horách a na útesech může být déšť nejen nepříjemný, ale když se spojí se silným větrem, tak i nebezpečný. Jestli nemáte stoprocentně voděodolné oblečení (ale třeba jen vodoodpudivé jako mám zatím já), tak během chvilky promoknete na kost, bude vám zima a už to nemáte šanci usušit. Někdy je proto lepší v takovém počasí třeba na den zajet do města, užít si třeba bod č. 4, a pokračovat v cestě další den.
  6. Vyrazte a nebojte se. :) Madeira je krásný a pro Evropana exotický ostrov v Atlantickém oceánu, a přitom je to portugalské území, takže na cestu vám stačí i jen občanský průkaz a eura. Zpáteční letenky obvykle stojí kolem 6-7 tisíc, ale občas se vám může povést najít i o polovinu levnější cestu jako nám. Hodně štěstí!

A teď už záplava fotek.

Mohlo by vás zaujmout