Home blog Jak se zlepšovat v kreslení, když nemáte času nazbyt

Jak se zlepšovat v kreslení, když nemáte času nazbyt

written by Brabikate Listopad 1, 2017

Sice jsem hrozně šťastná, že si kreslením a malováním vydělávám, ale určitě si nemyslím, že bych teď byla bůhvíjaký geniální tvůrce. Pořád je co zlepšovat. Chtěla bych kreslit rychleji a jednodušeji. Chtěla bych umět pomocí pár tahů vystihnout jakýkoli výraz, který si přeju. Chtěla bych najít a vypilovat svůj vlastní styl, se kterým budu spokojená. A jediný způsob, jak tohle všechno dokázat, je učit se, dívat se kolem sebe a trénovat.

V uplynulém roce jsem hodně malovala akvarelem – noční, sladkobolné, melancholické malby, do kterých jsem dávala spoustu svých emocí. Mám ale dojem, že jsou součástí jednoho mého období, které krůček za krůčkem už skončilo. Už pod povrchem nejsem smutná, melancholická a ztracená, jako jsem byla v té době. Jsem teď vlastně hodně spokojená a šťastná a to drásavé nutkání malovat takové obrazy je najednou pryč. A ve chvíli, kdy se k tomu snažím donutit, už to není takové, není to opravdové.

Mám ale jiné nápady, co kreslit a co malovat dál. Jednak tvořím na zakázku (ale většinu nových věcí vám zatím bohužel nemůžu ukázat, protože ven půjdou až za pár týdnů až měsíců), a jednak bych chtěla pomocí svých obrázků zachytit daleko víc věcí než jen svou melancholii. Nechci malovat jen ve chvíli, kdy jsem smutná. Mám nové nápady, ale zatím si nejsem úplně jistá, jakým způsobem je vlastně chci zachytit.

A právě proto se teď ve volných chvílích ze všeho nejvíc učím. Ráno při snídani si podle Line of action procvičuju rychloskicování póz a výrazů (doporučuju začátečníkům i pokročilým tvůrcům, spustíte si tam slideshow modelových obrázků, nastavíte si na ně časový limit a kreslíte), při prokrastinačních chvilkách si pouštím ilustrátorská videa na Youtube, Skillshare.com nebo na Coursera.org. Skillshare.com je hodně užitečné v tom, že se dá sledovat i offline v telefonu, takže cesty v MHD už nejsou taková ztráta času. A ke svým nedávným narozeninám jsem dostala Dodělej si knihu z nakladatelství Baobab, která je na „tvůrčí rozcvičku“ taky skvělá. Zkrátka a dobře, když to jde, čerpám novou inspiraci a učím se.

A i když to tak možná nevypadá, vlastně mi to ani nezabírá tolik času. Každý den chvilku, která mě nabije na zbytek dne. Před časem jsem četla knihu Big Magic od Elizabeth Gilbert, ve které uměleckou tvorbu přirovnává k tajnému mileneckému vztahu. Máte totiž sice svůj život, který je vlastně fajn, ale stejně si nemůžete pomoct a na to tajné setkání si najdete čas, i kdyby to mělo být jen na pár minut. Nemůžete se toho nabažit a těšíte se na příště. Uzobáváte každou volnou chvilku. To přirovnání je úplně přesné a hrozně mě baví. Stejně jako celá ta kniha, doporučuji!

 

Mohlo by vás zaujmout